TOP 12 futurystycznych konceptów aut

1501

1. Nissan Land Glider Concept

Najnowszy koncept marki Nissan został zaprezentowany w Tokio. Samochód przypomina bardziej samolot. Mieści on dwie osoby, przy czym miejsce pasażera znajduje się za fotelem kierowcy. Futurystyczny projekt samochodu miejskiego sterowany jest przy pomocy czegoś, co wyglądem przypomina joystick’a, który umieszczony jest obok fotela kierowcy. W dodatku, auto wyposażone zostało w masę wyświetlaczy oraz zaawansowany program, który oblicza prędkość i kąt wychylenia koła kierownicy, by określić kąt wychylenia. Land Glider zasilany jest przez dwa silniki elektryczne, a jego ładowanie umożliwia system non-contact charging. Koncept Nissana na razie nie został dopuszczony.

2. The Wooden Splinter

Zespół projektantów z Uniwersytetu Karoliny Północnej stworzyli koncept samochodu, który przypadnie do gustu szczególnie ekologom, gdyż wszystkie możliwe części zostały wykonane z drewna! W Splinterze wykorzystano silnik V8 Cadillaca o mocy ponad 600 KM, który połączono z automatyczną skrzynią biegów typu transaxle z Corvetty. Jedynym mankamentem budowy samochodu wydaje się być jego łatwopalność, gdyż jak już wcześniej wspomniano – został on stworzony w głównej mierze z drewna.

3. Honda Fuzo Concept Car

John Mahieddine zaprojektował Hondę Fuz-o, której maksymalna prędkość wynosić będzie aż 644 km/h! Z racji tego, że pojazd ten będzie unosił się w powietrzu, ma on wysuwane koła. Futurystyczne auto sterowane będzie za pomocą dwóch drążków zlokalizowanych przy podłokietnikach – lewy umożliwia obrót samochodu wokół własnej osi, a prawy służy do regulacji przechyłu oraz kierunku lotu (bądź jazdy). Jednym z elementów, który sprawia, że Honda Fuz-o przypomina dotychczas znane nam samochody, są pedały gazu oraz hamulca. Aby uniknąć kolizji, projektant tej futurystycznej Hondy postanowił zamontować specjalny system Fly-by-Wire, który swe działanie opiera na GPS. Innowacyjne są również poduszki powietrzne, które podczas kolizji otwierają się nie tylko w środku samochodu, ale również na zewnątrz, co pozwala na ochronę kierowcy, pasażerów, pojazdu oraz pojazdów innych uczestników ruchu. Samochód zbudowany został z ultralekkiego, a zarazem bardzo wytrzymałego, włókna węglowego oraz kewlaru. Niestety będziemy musieli jeszcze poczekać, zanim prototyp zostanie dopuszczony do produkcji.

4. BMW Gina Light Visionary Concept

GINA to model samochodu, który może zmieniać swój kształt! Dzieje się tak za sprawą tego, że do budowy tego auta wykorzystano specjalne tworzywa, które nie dość, że są bardzo wytrzymałe i trwałe, to mają właściwości tj. rozciąganie, rozszerzanie oraz rozprężanie. Dla przykładu – gdy światła konceptu BMW są wyłączone, tworzywo nasuwa się na reflektory. Włączenie świateł powoduje odsłonięcie reflektorów, co przypominać może otwieranie oczu. Myślę, że wielu fanów motoryzacji z niecierpliwością czeka na dopuszczenie konceptu do produkcji!

5. Mercedes-Benz Vision EQS

Die Designsprache kombiniert zeitlose Ästhetik mit futuristischen Visionen. Die Lackierung in Alubeam Silber erinnert an die historischen Silberpfeile. Das Interieur des Vision EQ Silver Arrow präsentiert die Werte des progressiven Luxus. // The design idiom combines timeless aesthetic appeal with futuristic visions.The paintwork in alubeam silver is reminiscent of the historic Silver Arrows. The interior of the Vision EQ Silver Arrow represents the values of Progressive Luxury.

Pomimo tego, że samochód jest limuzyną, to prezentuje się bardzo zgrabnie i lekko. Samochód wyposażony jest w dwa elektryczne silniki, połączone z bardzo wydajną baterią, dzięki czemu samochód osiąga prędkość 100 km/h w zaledwie 4,5 sekundy! Ogromne wrażenie robi również zasięg samochodu. Dzięki systemowi zarządzania baterią, na jednym ładowaniu można przejechać około 700 km, a nowoczesna bateria w ciągu 20 minut naładowana jest do 80%. EQS został zbudowany z włókna węglowego, aluminium i stali co sprawia, że jest on stosunkowo lekki.

6. Cupra Tavascan Concept

Hiszpańska marka stworzyła koncept futurystycznego SUV-a.Samochód zasilony został dwoma silnikami elektrycznymi, o łącznej mocy 310 KM. Pozwala to na rozpędzenie samochodu do 280 km/h, a prędkość 100 km/h rozwija on w ciągu 6,5 sekundy. Wnętrze Tavascana nie jest oszałamiające, aczkolwiek wielu fanom motoryzacji może się ono podobać. Uwagę zwraca duży, dotykowy wyświetlacz oraz zegary cyfrowe. Na pokładzie SUV-a umieszczono cztery fotele, aczkolwiek docelowo znajdzie się pewnie pięć miejsc. Pozostaje tylko czekać, aż model trafi do produkcji!

7. Skoda Vision iV

Jest to kolejny koncept sportowego SUV-a, tym razem czeskiej marki Skoda. Samochód jest muskularny i rozbudowany, ale przy tym zachowuje bardzo dynamiczną sylwetkę. Vision iV napędzana ma być poprzez elektryczne jednostki. Drzwi do czteroosobowej kabiny otwierają się na oścież, co tylko nadaje koncepcyjnej wersji futurystyczny wygląd. Łączna moc dwóch elektrycznych silników to niewiele ponad 300 KM. Producent zapewnia, że zasięg samochodu to około 500 km, a czas ładowania baterii do 80% wynosi około 30 minut. Pomimo tego, że koncept jest tylko zapowiedzią przyszłych modeli danej marki, to Skoda Vision iV zrobiła furrorę w Genewie, gdzie po raz pierwszy została zaprezentowana światu.

8. Aston Martin Lagonda Vision

Projektanci Astona Martina zaprezentowali na targach motoryzacyjnych w Genewie nowy model Lagondy. Samochód ma łączyć w sobie luksus i nowoczesność. Smukła sylwetka nawiązuje do sportowego typu auta. Wykorzystanie elektrycznych silników sprawiło, że projektanci mogli powiększyć kabinę, co niemożliwe jest w przypadku tradycyjnych silników. Drzwi otwierają się na oścież, aczkolwiek tym, co wyróżnia Lagondę, jest sekwencja dachowa, która umożliwia pasażerowi siedzącemu z tyłu wstanie jeszcze przed otwarciem drzwi bocznych. Nie znamy oficjalnego zasięgu konceptu Astona Martina, choć dyrektor firmy twierdzi, że samochód będzie w stanie pokonać trasę z San Francisco do Los Angeles, czyli około 615 km. Brytyjczycy planują wprowadzić Lagondę do produkcji już w 2021 roku!

9. Hyundai Le Fil Rouge

Samochód zaprezentowany przez koreańską markę w Genewie przyciąga wzrok, dzięki swojemu sportowemu wyglądowi. To właśnie na sportowy wygląd i nowe technologie zwracają uwagę projektanci tego konceptu. Wnętrze samochodu zostało wystylizowane na samolot. Ograniczono do minimum ilość przycisków oraz pokręteł, na rzecz dotykowych ekranów. Co ciekawe, projekt kabiny rozróżnia potrzeby kierowcy oraz pasażera. Fotel tego pierwszego ma zapewnić jak najlepszą ergonomię, zaś tego drugiego – komfort i wygodę. Pomimo tego, że koncept zapewne niewiele ma wspólnego z rzeczywistymi modelami Hyundaia, to możemy spodziewać się, że niektóre elementy zostaną wykorzystane w nadchodzących modelach.

10. Renault Symbioz

Jest to koncept samochodu z 2030 roku. O dziwo, wyglądem Symbioz przypomina zwyczajny samochód. Został wyposażony w dwa silniki elektryczne, o łącznej mocy ponad 600 KM, co pozwala na rozpędzenie go do 100 km/h w zaledwie 6 sekund. Tym, co wyróżnia auto Renault od pozostałych, to możliwość włączenia trybu autonomicznego. Tryb ten włączany jest poprzez przytrzymanie dwóch przycisków na kierownicy. Gdy tryb autonomiczny zostanie włączony, fotel kierowcy odsuwa się od kierownicy oraz pedałów, co może budzić w pierwszej chwili lęk. Producenci wymyślili dla podróżujących w ty trybie dosyć nietypową rozrywkę – okulary VR, które kierowca może założyć podczas jazdy. Na razie istnieje tylko jeden model koncepcyjny Renault Symbioz i niestety nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie trafi on do produkcji.

11. Bugatti Type 57 Evoluzione

Niezależny koncept samochodu marki Bugatti bezsprzecznie przyciąga wzrok. Projektant wpadł na pomysł odświeżonej wersji motoryzacyjnej legendy. Dzięki zmodyfikowanemu silnikowi, który wykorzystywany jest obecnie w produkcji Veyrona, samochód mógły rozpędzić się do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy! Jego prędkość maksymalna to około 400 km/h. Bugatti Type 57 Evoluzione miałby być napędzany wodorem, co również świadczy o jego futurystycznej specyfikacji. Pomimo tego, że jest to niezależny koncept, ma on szansę na urzeczywistnienie.

12. Jaguar Future-Type

Nowy koncept autonomicznego samochodu Jaguara wyposażony w kierownicę Sayer. Marka stworzyła koncept samochodu luksusowego, który idealnie pasuje do ery samochodów elektrycznych i autonomicznych. Wizja samochodu, który na rynek miałby wejść na rynek w 2040 roku. Jest on w pełni autonomiczny i elektryczny i wykorzystano w nim silniki elektryczne. Co ciekawe – samochód ma posiadać funkcję przywoływania! Niestety, prawdopodobnie nie trafi on w najbliższym czasie do produkcji.Advertisement
Advertisement